Eş Onayı Olmadan Eve Konulan İpotek Geçersiz midir?

Eş Onayı Olmadan Eve Konulan İpotek Geçersiz midir?

Ülkemizde gün geçmiyor ki yeni bir kanuni düzenleme olmasın ya da herhangi bir kamu kurumunun bir konu ile ilgili işleyişinde bir değişiklik olmasın .. Bu nedenle gündemi sıkı takip etmek gerekiyor aksi halde özellikle devlet dairelerindeki işlerimizde bazı durumlarda yaya kalabiliriz. Her ne kadar çok yeni olmasa da; yapılan bu yeni düzenlemelerden birisi de konut kredisi konusunda eş rızası aranması konusu …

Bu  konuda vatandaşın kafası çok fazla karışmakta, özellikle eve koyulan ipotek meselesi ile ilgili her kafadan bir ses çıkmaktadır. Kısa ve net bir şekilde söylemek gerekirse eş onayı olmadan eve konulan ipotek geçersizdir. Bugünkü yazımızda kısaca bu konuyu ele alarak sizler bilgilendirmeye çalışacağız.

Net bir şekilde eş onayı olmadan eve konulan ipotek geçersizdir dedik. Tabii ki bunu söylerken bir dayanağımız var. O da Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından bu konuda verilen emsal bir karar …

Bursa ‘da geçen bir olayda; konut kredisi çeken bir vatandaş, olması gerektiği üzere aldığı evi de ipotek ettirdi. Sonraki süreçte borcunu ödemekte zorlanan ve icra takibine düşen bu vatandaş, ipoteğin kaldırılması için dava açarken, gerekçe olarak ta konutun aile konutu olduğunu öne sürdü. İlk derece mahkemesi davayı reddetti, temyiz edilen kararda Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ilk derece mahkemesinin kararını bozdu. Gerekçe olarak ta; Türk Medeni Kanunu ‘nun 194.maddesine de atıfta bulunularak eş rızası alınmaksızın aile konutu üzerinde yapılacak ipoteğin geçersiz olacağı belirtildi.

Buradaki asıl amaç olarak aile birliğinin sağlanması hususudur. TMK 194. maddede; “Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası olmadıkça, aile konutu ile ilgili olarak kira sözleşmesi feshi, aile konutunu devri ya da aile konutu üzerindeki hakların sınırlanması işlemlerini yapamaz” şeklinde kanun bulunmaktadır. Bu da ister istemez; konut kredisi kullanılırken yapılan ipotek işlemleri sırasında muhakkak eşin rızasının da alınması gerektiği gerçeğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle bu kararın verilmesinden sonra bankaların hiçbiri; eş rızası olmadan konut kredisi vermemektedir. Kaldı ki; biraz vicdanen durum değerlendirildiğinde olması gereken de budur. Eşlerden herhangi birisinin diğer eşe sormadan aile konutunu satması ya da herhangi bir konuda tasarruf etmesi hakkaniyetli olmayacaktır.

Bankalar, konut kredisi müracaatlarında, müracaat eden kişinin eşinin de bu duruma muvafakat ettiğine dair biri muvafakatname ya da buna ilişkin kredi sözleşmesine imza almaktadır. Aksi takdirde emsal mahkeme kararı da bulunduğu için konut kredisi için verilen ipotek izni geçersiz sayılacak, konut kredisi kullanıp borcunu ödeyemeyen tüketicilerden tahsilat yapılırken de bu durum bankaya sıkıntı çıkaracaktır. Banka satın alınan konutla ilgili herhangi bir tasarrufta bulunamayacağı için tahsilatını daha uzun sürelerde daha zor şartlarda yapmak durumunda kalacaktır.


Bir önceki yazımız olan Süt Parası Ne Kadar? Nasıl Başvuru Yapılır? başlıklı makalemizde Analık Sigortası, çocuk parası ve doğum izni hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bu sitenin tüm içeriği, tüm doğan haklar ve yasal sonuçlarla birlikte Kredinotu.co'nun yazarlık hakkına tabidir. Telif hakkı yasasının gereklerini ihlal etmediğiniz sürece ayrı sayfalar ve/veya bölümler yükleyebilir ya da yazdırabilirsiniz. Kredinotu.co'nun önceden yazılı izni olmadan çoğaltma (bütün ya da bölüm olarak), değişiklik ya da genel ya da ticari amaçla sitenin kullanımı kesinlikle yasaktır.